Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Mobilní telefony

Slovníček pojmů

Megapixel

Počet bodů, které zvládne fotmobil vyfotit, se udává v megapixelech. Počet megapixelů snadno zjistíte tak, že vynásobíte obě hodnoty rozlišení fotoaparátu a vydělíte milionem. Např. fotomobil, který vytváří snímky s rozlišením 640 × 480 bodů má 0,3072 Mpx. Současný standard je 5 Mpx, lepší fotomobily mají klidně i 12 Mpx.

Jack

Konektor pro připojení sluchátek. Určitě ho najdete na svém počítači nebo MP3 přehrávači. Někteří výrobci mobilů bohužel používají jiný konektor, aby vás donutili používat sluchátka vlastní výroby.

Ekvalizér

Nastavení hudebního přehrávače, které určuje, jak mají být zvýrazněné jednotlivé složky hudby (např. basy nebo výšky).

POP3

Protokol pro stahování e-mailů.

GPRS

Typ datových přenosů v mobilních telefonech. Jedná se o téměř nejstarší technologii, proto je pomalá. Zato ale GPRS můžete používat prakticky všude, kde je mobilní signál.

EDGE

Typ datových přenosů v mobilních telefonech. Jedná se o vylepšené GPRS, takže je podstatně rychlejší. Bohužel EDGE nenajdete všude, naši operátoři pokrývají především velká města.

UMTS

Nazývané též sítě třetí generace (3G). Umožňují videohovory a rychlé datové přenosy. Pokrytí signálem je spíše symbolické, v Česku pouze u operátora O2 v Praze a Brně.

HSDPA

Zrychlená verze UMTS umožňuje stahovat data rychlostmi v řádu megabitů za sekundu.

 

Porovnat mobilní telefony