Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Mobilní telefony

Jak vybrat mobilní telefon?

Protože v dnešní době je na poli telefonů z čeho vybírat, v tomto rádci vám pomůžeme s výběrem telefonu přesně podle vašich potřeb. Jako první věc při výběru mobilního telefonu je dobré se zamyslet nad tím, jestli je pro vás vhodný dotykový či klasický telefon. Pokud padne vaše volba  na dotykový telefon, vysvětlíme si rozdíly mezi jednotlivými typy dotykových displejů a pokusíme vám poradit také s tím, zda si vybrat telefon s operačním systémem, jinak nazývaný také „smartphone,“ či „chytrý telefon.“ V případě, že se rozhodnete pro chytrý telefon, vyvstává nám také otázka, jaký operační systém si vybrat. Jednotlivé typy operačních systémů a jejich rozdíly si popíšeme v posledním bodě.

 

1. Chcete rychlé řešení? Zde jsou tipy na populární mobily dle využití

 

2. Dotykové ovládání nebo telefon s klávesnicí?


Při výběru mobilního telefonu padá nejdůležitější volba na styl a pohodlnost ovládání celého mobilního telefonu. Můžete volit mezi telefonem s dotykovým displejem a klasickým telefonem s klávesnicí, případně jejich kombinací. Protože telefony s dotykovým ovládáním mají z důvodu chybějící klávesnice větší displeje, tak hlavní výhody dotykového ovládání jsou především v možnosti lepšího pracovního využití displeje. Máte přehlednější všechny akce, které budete běžně používat, např. prohlížení internetu, přehrávání videa, hraní her atd. Pokud budete psát text, např. SMS zprávu, zobrazí se vám virtuální klávesnice v dolní polovině displeje  a v horní polovině displeje uvidíte psaný text. Nevýhodou dotykových telefonů je oproti klasickým menší výdrž baterie, způsobená právě větší velikostí displeje.
    

Telefony s klávesnicí jistě netřeba představovat, hlavní důvod proč si většina uživatelů tyto telefony kupuje je zvyk, rychlost, výdrž baterie a jednoduché ovládání, které ale postrádá flexibilitu. Na trhu existují také telefony s klávesnicí a zároveň dotykovým displejem, které kombinují oba způsoby ovládání s jejich výhodami i nevýhodami.
 

3. „Chytrý“ nebo „hloupý“ (klasický) telefon?
    

Klasický telefon je z důvodu menšího počtu funkcí zpravidla rychlejší, jednodušší na užívání a zvládá základní operace, jako volat, psát SMS, MMS, kalendář a budík. Tento druh telefonu lze později doplnit o aplikace velice omezeně.

Hlavní výhoda tzv. chytrých telefonů nebo-li „smartphonů“ (telefonů s operačním systémem) je, že do nich můžete stahovat a instalovat aplikace a rozšířit tak funkčnost telefonu. Také ho lépe přizpůsobíte vlastním potřebám. Chytrý telefon je více uzpůsobený k tomu, aby byl využit jako pracovní nástroj. Pro práci je uzpůsoben také displej, který je většinou větších rozměrů.

4. Jaký vybrat typ dotykového displeje?


Rezistivní (tlakový) displej

Je vývojově starší technologie, kterou naleznete spíše u telefonů nižší kategorie. Jak již název napovídá, displej reaguje na stlačení a spojení dvou ploch, které jsou umístěny uvnitř displeje. Tento typ není na ovládání příliš přesný, jeho výhodou jsou pak především nízké náklady na výrobu a možnost tento typ displeje ovládat jakýmkoliv stylusem, nehtem či plastovou tužkou.

Kapacitní (elektronický) displej

Tento typ budeme nacházet postupně ve všech mobilních telefonech. Vrstva na kapacitním displeji  reaguje na statickou elektřinu v článku prstu, tato metoda je velice přesná, zabraňuje překlepům a  vyhodnocení pozice prstu na displeji je i rychlejší než technologie rezistivní. Nevýhodou je pak možnost ovládání displeje pouze bříšky prstů a nutnost použití speciálního kapacitního stylusu.
 

5. Jak vybrat dobrý fotomobil?
    

Při výběru fotomobilu se řiďte především počtem megapixelů. Běžné mobily mají fotoaparát s rozlišením 3 Mpx, při výběru fotomobilu byste ale měli hledat spíše pět a více megapixelů. Vhodné je také vybírat mobil, který je vybaven diodovým či dokonce xenonovým bleskem. 

 

6. Jak vybrat dobrý mobil pro práci
 

Nejdříve se musíme rozhodnout, zda-li se nám bude jednat již o telefon chytrý, tato možnost je zde nasnadě, více se dozvíte v bodě 1. Pracovní mobily se vyznačují velkým displejem, pohodlnou klávesnicí pro psaní textů, rychlými datovými přenosy pro stahování prezentací a tabulek a v neposlední řadě také aplikacemi, které s kancelářskými produkty umí pracovat. Při výběru dávejte přednost tzv. komunikátorům či chytrým mobilům s operačním systémem Symbian nebo Windows Mobile. Pokud hodláte používat telefon s firemními aplikacemi zjistěte si nejdříve  u zaměstnavatele kompatibilitu OS s podnikovými řešeními. 
 

7. Jaký vybrat operační systém (OS)?
 

V dnešní době již nejsou telefony s operačním systémem okrajovou záležitostí. Aktuální nejrozšířenější operační systémy jsou Android, Apple iOS, Symbian, Windows Phone a Samsung Bada.

Každý operační systém se liší ve vzhledu, rychlosti, uživatelské přístupnosti, dostupnosti a počtu aplikací. Na každém z výše jmenovaných operačních systémů je ze strany výrobce garantovaná podpora, každý OS má svoji verzi systému, kterou si můžete jako uživatel aktualizovat pokud vám telefon tuto možnost nabídne. Každá tato aktualizace celého OS většinou odstraňuje chyby v předešlé verzi a přidává nové možnosti.
 

 

Porovnat mobilní telefony