Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Mobilní telefony

Jak vybrat mobilní telefon?

 
Najděte si ideálního společníka pro každý den.
 
Mobilní telefon je pro mnoho z nás nepostradatelný, požadavky každého jsou ale odlišné. Vyberte si takový, který bude vyhovovat právě vám.
 
 
 
 
Na tuzemském trhu naleznete stovky různých telefonů od desítek výrobců. Liší se operačním systémem, konstrukcí, výbavou a mnoha dalšími parametry. Laik tak nemá šanci se v nabídce zorientovat. S telefonem ale trávíme každý den a pro mnoho z nás již částečně nahrazuje počítač. Výběru telefonu se proto vyplatí věnovat dostatek času.
 
 
 

Základní rozdělení

 

Tlačítkové telefony

 
Klasické telefony s fyzickou klávesnicí jsou již několik let jen okrajovou záležitostí. Až na výjimky tak seženete pouze jednoduchá zařízení se základními funkcemi, maximálně doplněnými o MP3 přehrávač a jednoduchý fotoaparát. Takové telefony budou vyhovovat především těm, kteří nepotřebují být připojeni k internetu a stačí jim tak pouze možnost volat a posílat zprávy. Zároveň jsou také cenově velmi dostupné.
 
Dražší modely sice možnost připojení k internetu mají, na malých obrazovkách ale prohlížení stránek není příliš pohodlné. Výhodou těchto telefonů bývá větší odolnost a baterie bez problému vydrží týden, což je u smartphonů takřka nedosažitelná doba. 
 
K dispozici je také několik odolných modelů, které přežijí větší pády nebo třeba ponoření do vody. Ty se vyplatí především při používání telefonu v rizikovém prostředí, tedy například na stavbě či u vody. 
 
 
 

Chytré telefony (smartphony)

 
Nejlevnější smartphony s operačním systémem Android pořídíte již od 1 500 Kč. Vhodné jsou především pro ty, kteří chtějí komunikovat online a využívat aplikace, jako jsou internet banking či Facebook. Takové smartphony mají fotoaparáty vhodné spíše pro nouzové použití, displeje s nižším rozlišením a slabší hardware, který však obvykle postačí na většinu běžných aplikací i jednodušší hry. Dnes je i v nejnižší třídě standardem rychlé internetové připojení LTE, naopak technologie NFC sloužící mj. k bezkontaktnímu placení se zde ale vyskytuje velmi vzácně. 
 
Smartphony v cenové kategorii zhruba mezi 6–12 000 Kč již výbavou uspokojí naprostou většinu uživatelů. Mají jemné displeje, solidní fotoaparáty a hardware, který si poradí i s pokročilejšími operacemi, jako jsou záznam 4K videa nebo hry s 3D grafikou. Standardem se stává také čtečka otisků prstů, naleznete zde také modely odolné proti vodě nebo podporující bezdrátové nabíjení.
 
•  High-end
Cena nejvybavenějších telefonů často šplhá přes 20 000 Kč, za tu cenu ale dostanete to nejlepší, co je na trhu. Znamená to především displej s ultra-vysokým rozlišením, výkonný procesor, který se nezadýchá za žádné situace, velmi kvalitní fotoaparát, velké úložiště a kompletní datovou výbavu. U vlajkových lodí výrobci také dbají na dodatečnou podporu a standardně tak od data vpuštění na trh garantují aktualizace alespoň po dobu dvou let. Cenový rozdíl oproti například loňským top modelům nebo některým zástupcům střední třídy bývá na druhou stranu vyšší než rozdíl v praktickém používání. 
 
 

Kombinované telefony

 
Telefonů, které kombinují fyzickou klávesnici a dotykový displej, na trhu není mnoho. U svých klasických telefonů tento koncept využívala Nokia, poslední skladové zásoby už jsou ale takřka vyčerpány. V současnosti takové telefony vyrábí Blackberry a jedná se prakticky o jediná zařízení, která kombinují fyzickou klávesnici s nadstandardní výbavou a operačním systémem Android.
 
 
 
 

Podle čeho vybírat?

 
Pro zúžení výběru je potřeba si určit, jak budete telefon využívat a co od něj očekáváte.
 
Chcete-li pouze telefonovat, psát zprávy, využívat sociální sítě a poslouchat hudbu, pak není potřeba kupovat high-endový telefon, protože podobnou službu zvládne i zařízení nižší střední třídy za čtvrtinovou cenu.
 
 
Nahrazuje pro vás telefon fotoaparát? V takovém případě hledejte alespoň ve střední třídě a vždy si vyhledejte ukázkové fotografie, jelikož počet megapixelů zdaleka není vším. 
Pokud telefon hodně vytěžujete nebo jste často na delší dobu bez přístupu k elektřině, sáhněte po modelu s větší kapacitou baterie. Totéž platí, pokud jej využíváte jako turistickou či cyklistickou navigaci.
Jestliže hrajete rádi hry, zaměřte se na použitý procesor. Chcete-li využívat možnost bezkontaktních plateb telefonem, sáhněte po modelu s NFC a zaměřte se také na to, jestli je pro vás důležitá čtečka otisků prstů.
Významným parametrem je také velikost.
 
 
Kritériem může být také dostupnost příslušenství. Čím 
populárnější zařízení od známější značky, tím více doplňků k telefonu seženete, alespoň pár druhů pouzder nicméně pořídíte většinou i na méně oblíbená zařízení. Někteří výrobci jsou nicméně dál a nabízí k telefonům třeba virtuální 3D brýle, do nichž zařízení vložíte a následně je můžete využívat pro virtuální realitu. Mezi dalším exkluzivním příslušenstvím můžete nalézt například pouzdra s baterií, speciální stylusy či na míru vyrobené docky s podporou bezdrátového dobíjení.
 
 
 
 

Operační systémy

 
Trhu chytrých telefonů v současné době dominují dva operační systémy. Konkrétně jde o iOS, který naleznete na všech iPhonech, a Google Android, jež využívají takřka všechny ostatní smartphony.
 
 
Výhodou iOS oproti Androidu je především skutečnost, že je vyvíjen pro několik konkrétních telefonů a díky tomu výrobce na maximum využívá jejich výkonnostní potenciál. Systém je tak maximálně plynulý a aplikace jsou perfektně vyladěné. Zároveň se Apple o své smartphony stará a aktualizace vydává klidně i tři roky po jejich vydání. Nevýhodou je celková uzavřenost systému, který má velmi omezené možnosti přizpůsobení a nelze do něj instalovat aplikace z jiných zdrojů, než je oficiální obchod iTunes App Store. 
 
Android má také oficiální obchod s aplikacemi, který nese název Google Play Store. Stejně jako v případě Applu zde nakoupíte také hudbu, filmy a elektronické knihy. Aplikace nicméně na Androidu můžete instalovat i z jiných zdrojů, než jen skrze Play Store. V takovém případě je ale na místě obezřetnost, mohlo by totiž hrozit, že takový software bude napadený virem. 
 
 
 
 

Procesor a operační paměť (RAM) 

 
Procesor telefonu je v podstatě mozek telefonu a jeho výkon ovlivňuje běžný chod, rychlost a provoz aplikací. V dnešní době jsou standardem čtyřjádrové procesory a již od ceny 4 000 Kč naleznete i modely s osmi jádry. U některých osmijádrových zařízení je polovina jader úspornější a druhá výkonnější, v závislosti na aktuálním vytížení se mezi nimi přepíná.
Dalším parametrem je frekvence, která udává množství instrukcí, jež dokáže čip za vteřinu vykonat, zjednodušeně řečeno tedy rychlost. Obecně platí, že čím větší frekvence, tím výkonnější procesor. Ale i 1,4 GHz, což je v současnosti standard i u levnějších zařízení, je dostačující parametr pro většinu operací. Podobně jako megapixely u fotoaparátu totiž frekvence není zcela určující a závisí i na dalších parametrech.
 
 
 
Operační paměť, často také zkráceně RAM, je zjednodušeně řečeno úložištěm pro běžící procesy. Samotný systém i aplikace si zde tak ukládají dočasné soubory, například může jít o aktuálně otevřené stránky ve webovém prohlížeči. Čím větší paměť je, tím více procesů může běžet na pozadí. Standardem pro dostatečnou plynulost a schopnost udržet více běžících programů zároveň jsou 2 GB, pro náročné jsou k dostání telefony se 4 GB a více.
 
 
 

Uživatelská paměť a možnosti rozšíření

 

Uživatelská paměť vyjadřuje kapacitu úložiště mobilního telefonu. Do této paměti se ukládají stažené aplikace, soubory, hudba nebo fotografie. Při výběru mějte na paměti, že údaj uvedený v parametrech je vyšší než reálně dostupná paměť.
Například u telefonu s deklarovaným 16GB úložištěm běžně budete mít k dispozici zhruba 8–11 GB, zbylou část si ukousne systém a předinstalované aplikace. Aktualizace systému a aplikací navíc postupně ukrajují další místo, dostatečná rezerva je tak pro dlouhou životnost telefonu klíčová.
Maximální současná hodnota paměti ve smartphonu je 256 GB
 
 
 
 

Fotoaparát

 
Lidé často určují kvalitu fotoaparátu podle počtu megapixelů, tento údaj má ale na výsledné fotografie minimální vliv. Důkazem může být i fakt, že smartphony se 13Mpx fotoaparátem naleznete v cenách od 4 do 15 000 Kč, rozdíly v kvalitě však budou propastné. 
 
Důležitým parametrem je naopak světelnost (zapisuje se ve formátu f/číslo), která udává, jak moc se dokáže otevřít clona fotoaparátu, a tím i kolik světla dopadne na snímač. Zjednodušeně řečeno, čím nižší je číslo, tím lépe bude fotoaparát fotit za špatných světelných podmínek. Na to má vliv i přítomnost optické stabilizace, jež dokáže udržet ostrý obraz i při delším snímání bez negativního dopadu na kvalitu. Najdete ji však jen v dražších telefonech.
 
Tip: Pokud na fotoaparát v telefonu máte velké nároky, najděte si u konkrétního modelu ukázkové fotografie za různých světelných podmínek – právě z nich nejlépe poznáte, jak na tom telefon ve skutečnosti je.
 
 
 

Baterie

 
Přestože jsou baterie v chytrých telefonech často i několikrát větší než u těch klasických tlačítkových, velké displeje a výkonné procesory si vybírají svoji daň a většina smartphonů při běžném používání vydrží maximálně dva dny. Určujícím parametrem je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodina), důležité však je přihlížet i k tomu, jak je telefon výkonný a jak velký a kvalitní má displej. U levnějšího smartphonu s HD displejem může stačit cca 2 500mAh akumulátor, vysoce výkonný telefon s QHD obrazovkou takovou energii ale spotřebuje výrazně rychleji. Pokud potřebujete nadstandardní výdrž, hledejte zařízení s alespoň 4 000 mAh.
 
 
Jak se vyznat v telefonních bateriích? 
 
Výhodou je podpora rychlonabíjení – rozdíl v čase, který telefon potřebuje ke svému nabití, může být při stejné kapacitě klidně i padesátiprocentní. Standardně se dnešní smartphony z 0 na 100 % dobíjejí mezi 2–3 hodinami v závislosti na kapacitě baterie a použité nabíječce.
 
 
 

Displej

 
Velikost displeje určuje z velké části rozměry telefonu, zaměřte se ale i na velikost okrajů. Na trhu naleznete smartphony s pětipalcovým panelem, které jsou rozměrnější než některé jiné s úhlopříčkou 5,2 palce. Menší displej znamená kompaktnější zařízení, snazší držení a ovládání jednou rukou, u většího je zase výhodou pohodlnější prohlížení webu, psaní a sledování videí. Zaměřte se také na rozlišení – do pěti palců je plně dostačující HD (1 280 × 720 px), větší úhlopříčku ale raději vybírejte alespoň s Full HD panelem (1 920 × 1 080 px). Výhodou vyššího rozlišení je jemnější obraz a tím pádem větší množství informací, které se vejdou na obrazovku, nevýhodou je ale vyšší spotřeba baterie.
 
 
 
 

Odolnost

 
Některé telefony nabízejí odolnost garantovanou certifikaci IP, což je míra ochrany proti prachu a vodě, vyjadřuje se kódem ve tvaru IPxx. Samotné označení laikovi nic moc neřekne, jde ale o normu, jež měří odolnost proti vniknutí vody a pevných látek do telefonu za přesně daných podmínek. 
 
 
Outdoorové telefony bývají odolné nejen proti prachu a vodě, ale také nárazu. Toho výrobce docílí použitím robustní pogumované konstrukce, jež absorbuje nárazy, a kvalitního krycího skla na displeji. Nevýhodou takových zařízení je, že jsou velké a těžké, zároveň výrazně dražší než standardní telefony se srovnatelnou výbavou.
 
 
 

Dual SIM

 

Mnoho telefonů v současnosti nabízí podporu dvou SIM karet
nebo jsou vyráběny ve variantách pro jednu i dvě SIM karty. Hodí se to například při cestách mimo Evropskou unii, kde můžete do druhého slotu vložit předplacenou kartu místního operátora, a
neutrácet tak vysoké částky za data, nebo když máte zároveň soukromé a pracovní číslo.
 
Mnoho výrobců v současnosti používá takzvané hybridní sloty, kdy je jeden určen pro SIM a druhý univerzální pro SIM a paměťovou kartu. Při používání dvou SIM tak ale ztratíte možnost rozšíření paměti. Výrobci bohužel označují jako dual SIM shodně i telefony se dvěma samostatnými SIM sloty i s jedním sdíleným, je tak potřeba zapátrat v recenzích nebo kontaktovat prodejce.
 
 
 

Závěr

 
Máte rozmyšlené priority, požadavky a cenovou představu? Pak můžete svůj výběr výrazně zúžit. Ve chvíli, kdy již vybíráte mezi menším množstvím telefonů, přečtěte si o každém několik recenzí z různých zdrojů a ideální je vyhledat si také praktické zkušenosti uživatelů. Zde totiž můžete přijít na další slabiny, které při pohledu do tabulky parametrů nemáte šanci odhalit. Při nákupu se zaměřte na to, aby daný prodejce měl zboží z oficiální české distribuce a měl dobré renomé ohledně řešení reklamací. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem při řešení závady.

 

Porovnat mobilní telefony